Dobry wózek dziecięcy to niezwykle pomocne akcesorium, które daje rodzicom małych dzieci dużą wygodę i mobilność. Nie wszędzie jednak dojdziemy pieszo, a w wielu miastach transport zbiorowy okazuje się najwygodniejszym rozwiązaniem – tym bardziej, że obecnie oddawane do eksploatacji w w nich pojazdy mają przynajmniej jedno wejście pozbawione stopni. Aby bezpiecznie korzystać z tego rodzaju usług, trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach.
Duże ryzyko, które łatwo ograniczyć
Dobre wózki dla dzieci, w jakie można wyposażyć się w naszym sklepie, dzięki przemyślanej w każdym detalu konstrukcji zapewniają każdemu maluchowi wysoki poziom bezpieczeństwa i komfort podróżowania. Jesteśmy spokojni o wysoką jakość wyrobów, które wybraliśmy do swojej oferty. Zakup nawet najlepszego nie zwalnia jednak użytkującej go osoby od przestrzegania podstawowych zaleceń bezpieczeństwa. Prawidłowe wsiadanie, ustawianie wózka wewnątrz pojazdu, a także wysiadanie, nie tylko redukuje ryzyko związane ze skutkami gwałtownych manewrów czy wypadków, ale także usprawnia każą odbywaną w ten sposób podróż. Rzadko się zdarza, by poziom podłogi autobusu czy tramwaju zrównał się z wysokością chodnika. Przechylenie wózka jest więc nieuniknione. Dlatego musi ono następować do tyłu – tak, by niemożliwe było wypadnięcie dziecka, a zatem wprowadzając go pchamy go przed sobą, a wyprowadzając sprowadzamy na siebie tyłem do przystanku. W każdym pojeździe powinna znajdować się oznaczona przestrzeń przeznaczona do przewożenia wózków – umieszczamy go tylko w niej. Wykluczone jest zajmowanie miejsca w nieograniczonym odpowiednimi barierkami przejściu. Niezwykle istotna jest kwestia ustawienia. Boczne jest najbardziej ryzykowne ze względu na możliwość utraty stabilności i wypadnięcia małego pasażera. Nie lepiej może się skończyć jazda z wózkiem głębokim ustawionym tyłem do kierunku jazdy – taki trzeba obrócić przodem. Tyłem zaś muszą stać spacerowe. Ustawiwszy się we właściwy sposób, pamiętajmy jeszcze o konieczności zablokowania hamulca.
Kierowca może Ci pomóc
Każdy pojazd powinien być wyposażony w naklejki wskazujące drzwi, które powinni wybierać pasażerowie prowadzący wózki dziecięce – będą one na wprost miejsc przeznaczonych do ich umieszczania. Ignorowanie tych oznaczeń utrudni wymianę pasażerów i może uniemożliwić nam zajęcie miejsca we wnętrzu w bezpieczny sposób. Zarówno tramwaje, jak i autobusy mocno się w ciągu ostatnich dekad zmieniły. Cechą charakteryzującą konstrukcję wszystkich nowych modeli przeznaczonych do transportu miejskiego, do której zdążyliśmy przywyknąć, jest niska podłoga na całej długości. W przypadku autobusów nie jest to jednak jak wiadomo jedyne udogodnienie, na jakie możemy liczyć. Od wielu lat stosowane są także pneumatyczne zawieszenia pozwalające sterować wysokością podłogi nad jezdnią, dzięki czemu pojazd można pochylić ułatwiając wymianę pasażerów. Kierowca musi jednak wiedzieć, że ma to zrobić – warto mieć to na uwadze, ustawiając się z wózkiem na przystanku w odpowiednio widoczny sposób.