Producenci
Bestsellery
Thule Chariot Sport 1  żółty
Thule Chariot Sport 1 żółty

4 699,00 zł

Cena regularna: 6 299,00 zł

Najniższa cena: 4 499,00 zł
szt.
Górne adaptery UPPAbaby Vista
Górne adaptery UPPAbaby Vista

109,00 zł

szt.
Promocje
Thule Chariot Sport 1  żółty
Thule Chariot Sport 1 żółty

4 699,00 zł

Cena regularna: 6 299,00 zł

Najniższa cena: 4 499,00 zł
szt.
Zestaw promocyjny Joolz Aer + wózek spacerowy + pałąk + uchwyt na kubek | Sandy Taupe
Zestaw promocyjny Joolz Aer + wózek spacerowy + pałąk + uchwyt na kubek | Sandy Taupe

1 949,00 zł

Cena regularna: 2 587,00 zł

Najniższa cena: 2 099,00 zł
szt.
Zestaw promocyjny Joolz Aer + wózek spacerowy + pałąk + uchwyt na kubek | Forest Green
Zestaw promocyjny Joolz Aer + wózek spacerowy + pałąk + uchwyt na kubek | Forest Green

1 949,00 zł

Cena regularna: 2 587,00 zł

Najniższa cena: 2 587,00 zł
szt.
Zestaw promocyjny Joolz Aer + wózek spacerowy + pałąk + uchwyt na kubek | Sage Green
Zestaw promocyjny Joolz Aer + wózek spacerowy + pałąk + uchwyt na kubek | Sage Green

1 949,00 zł

Cena regularna: 2 587,00 zł

Najniższa cena: 2 587,00 zł
szt.

Jaki materac dla dziecka to najlepszy wybór? Podpowiadamy

Jaki materac dla dziecka to najlepszy wybór? Podpowiadamy

Jako rodzic od pierwszych dni życia dziecka musisz dbać o komfort i higienę jego snu. To niezwykle ważne szczególnie w pierwszych lata życia Twojej pociechy i ma duże znaczenie dla jej rozwoju. O wygodę malucha podczas odpoczynku nocnego troszczysz się poprzez wybór odpowiedniego łóżeczka, ale to właśnie materac jest jego najważniejszym elementem. Musi wyróżniać się określonymi parametrami, aby wpływać pozytywnie na kondycję całego ciała malucha. Zatem jaki materac dla dziecka będzie najlepszy? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik.

Dlaczego wybór materaca dla dziecka jest tak ważny?

Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci komfortowy sen ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Nie od dziś wiadomo, że wspomaga wzrost i ogólny rozwój. Wymagania pod względem długości snu zmieniają się wraz z wiekiem. Niemowlęta przesypiają niemal 18 godzin na dobę, nieco starsze dzieci potrzebują około 12 godzin snu, a nastolatkom nocna regeneracja zajmuje niemal 10 godzin.

Warto wspomnieć, że dobra jakość snu niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów, takich jak choćby regeneracja organizmu. To gwarancja energii, którą maluchy muszą spożytkować na naukę nowych umiejętności. Czy wiesz, że higiena snu wpływa także na obniżenie ryzyka otyłości? Co więcej, pomaga szybciej uporać się z infekcjami. Ze względu na czas, jaki dzieci spędzają w łóżku, a także szereg korzyści wynikających z odpoczynku w łóżku, wybór materaca ma kluczowe znaczenie na każdym etapie rozwoju pociechy.

Jaki powinien być materac dla dziecka? Poznaj najważniejsze kryteria

Jako dorosła osoba wiesz doskonale, że materac warunkuje wygodę podczas snu. Dla dzieci komfort ma tak samo ważne znaczenie. Warto wspomnieć, że ich potrzeby związane z higieną snu zmieniają się wraz z wiekiem. Głównym zadaniem dobrze dobranego materaca jest odpowiednie podparcie dla rosnącego, małego ciała. Jak zatem wybrać właściwy materac? Istnieje kilka najważniejszych cech, które powinien mieć każdy model, niezależnie od wieku używającego go dziecka. Czytaj dalej – przybliżymy je.

Materac dopasowany do wieku i stanu zdrowia dziecka

Bez względu na to, jaki rodzaj materaca wybierzesz, najważniejsze jest to, aby był dobrze dobrany do potrzeb i etapu rozwoju dziecka. Na zupełnie inny model musisz zwrócić uwagę w przypadku dwulatka, a inny wybierzesz dla dziesięciolatka. Na wybór podłoża do spania ma też wpływ stan zdrowia malucha. Ewentualne wady postawy powinny skłonić Cię do konsultacji ze specjalistą, zanim zdecydujesz się na zakup.

Antybakteryjny i antyalergiczny

Rynek oferuje różne rodzaje wypełnień materacy. W przypadku dzieci borykających się z alergią ten aspekt ma szczególne znaczenie. Przede wszystkim przyjrzyj się rodzajom materiałów wykorzystanych do produkcji materaca. Wybieraj tylko takie produkty, które mają odpowiednie atesty. To dla Ciebie pewność, że nie pojawi się groźna dla zdrowia malucha pleśń. W tym przypadku nie można pozwolić sobie na kompromisy.

Toksyczność

Materace, a szczególnie modele z niższej półki cenowej, mogą być produkowane z użyciem kleju o drażniącym, a nawet toksycznym działaniu. Wystrzegaj się ich! Zdecyduj się na zakup od renomowanego producenta, nawet jeśli cena jest nieco wyższa.

Łatwa pielęgnacja

Materac to jeden z najczęściej użytkowanych elementów w domu. Nie da się uniknąć na nim zabrudzeń i plam, szczególnie jeśli jest eksploatowany przez dzieci. Podstawowym obowiązkiem każdego rodzica jest utrzymanie go w czystości. Ma to ogromne znaczenie dla malucha, zwłaszcza gdy boryka się z alergią. Właśnie dlatego podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany materac ma zdejmowany pokrowiec, który błyskawicznie doprowadzisz do porządku.

Jak wybrać materac dla dziecka?

Jaki materac dla dziecka sprawdzi się najlepiej? Odpowiedź jest prosta – dopasowany do niego i jego potrzeb. Rynek oferuje mnóstwo modeli – nic więc dziwnego w tym, że niezwykle trudno wybrać odpowiedni. Istnieje jednak kilka najważniejszych kryteriów, które warto przeanalizować, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie.

Odpowiedni rozmiar

Jak wspomnieliśmy wyżej, idealny materac jest dopasowany przede wszystkim do wzrostu dziecka. Nie bez znaczenia jednak pozostaje to, czy wybrane podłoże pasuje do gabarytów łóżka. Jeżeli poszukujesz materaca do pierwszego łóżeczka swojej pociechy, to optymalny rozmiar, jaki powinien Cię interesować to 120x60 cm. Długość materaca nie jest przypadkowa – dziecko musi swobodnie rozprostować na nim nogi. Powierzchnia spania powinna być dobrana w taki sposób, aby umożliwić dziecku zmianę pozycji podczas snu. Co więcej, te wymiary pasują do niemal wszystkich, klasycznych łóżeczek dziecięcych.

Na kolejny, większy wariant należy się zdecydować w późniejszym etapie rozwoju malucha. Moment, w którym następuje zmiana z łóżeczka dziecięcego na “doroślejsze” łóżko, szacuje się na 3-4 rok życia dziecka. Wybranie odpowiedniego rozmiaru materaca jest wówczas uzależnione od wymiaru stelaża i wzrostu Twojej pociechy.

Grubość – jaka powinna być?

Niezwykle ważnym parametrem jest wysokość materaca. Optymalna grubość podłoża do spania dla niemowląt i starszaków to 8-14 cm. Materace o takiej wysokości zapobiegają odczuwaniu stelaża. Warto jednak sugerować się preferencjami dziecka i jego potrzebami. Jego komfort ma najważniejsze znaczenie.

Twardy czy miękki materac dla dziecka?

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając materac dla dziecka, jest jego twardość. Podobnie jak w przypadku dorosłych, podłoże do spania dla malucha nie powinno być ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Idealną twardość określa się jako średnią. Właściwie dobrany materac zapewnia doskonałe, równomierne podparcie dla kręgosłupa, który u małego dziecka wciąż się rozwija. Dlaczego ten parametr ma tak duże znaczenie? Odpowiedź jest prosta – użytkowanie nieprawidłowego materaca może prowadzić nawet do powstania wad postawy.

Wentylacja – nie pomiń tego!

Niezwykle ważną kwestią, warunkującą komfortowy, bezpieczny i jakościowy sen dziecka, jest właściwa wentylacja w materacu. Idealny model to taki, który zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, czyli chroni przed przegrzaniem i wychłodzeniem ciała dziecka. Duże znaczenie ma w tym przypadku zarówno wypełnienie, jak i sam pokrowiec. Należy więc wybrać model, który jest wykonany z przyjemnego materiału, który jednocześnie pozostaje bezpieczny. O jakości świadczą stosowne certyfikaty i atesty, m.in Oeko-tex – to gwarancja, że wyrób spełnia restrykcyjne normy bezpieczeństwa.

Jaki materac dla dziecka będzie odpowiedni? Przegląd rodzajów

Choć wszystkie wymienione przez nas kryteria są istotne, to największe znaczenie ma wypełnienie materaca. To kluczowy aspekt, który zapewnia komfort podczas snu dziecka. Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą zakupu konkretnego modelu, poznaj najpopularniejsze i bezpieczne dla dziecka rodzaje wypełnienia.

Pianka poliuretanowa

Materace z wypełnieniem z pianki poliuretanowej są dość popularne na naszym rynku. Zapewniają dobrą cyrkulację powietrza pod ciałem dziecka i odpowiednie podparcie młodego kręgosłupa. Wyróżnia je dość wysoka gęstość i sprężystość, co pozytywnie wpływa na komfort snu dziecka. Dużą zaletą jest także ich stosunkowo niska cena.

Pianka termoelastyczna

Materace z pianką termoelastyczną są polecane zarówno niemowlakom, jak i nieco starszym dzieciom. Zapewniają właściwe podparcie ciała i nie posiadają stref twardości. Większość modeli ma właściwość pamięci kształtu, czyli Memory Foam – idealnie dopasowują się do ciała malucha. Materac z pianką termoelastyczną gwarantuje doskonałą cyrkulację powietrza.

Pianka wysokoelastyczna

Materace z pianką wysokoelastyczną są szczególnie polecane noworodkom. Są stosunkowo lekkie i wyróżniają się znakomitą trwałością. Głównym atutem tego modelu jest to, że szybko reaguje na nacisk i błyskawicznie wraca do pierwotnej formy. Należy do grona podłoży hipoalergicznych i zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza. Wspiera dziecięcy kręgosłup w rozwoju poprzez odpowiednie podparcie.

Materace z wkładem z lateksu

Dużą popularnością cieszą się materace, w których zastosowany jest wkład lateksowy. Zazwyczaj występuje w kombinacji z pianką poliuretanową, gwarantując sprężyste podparcie pleców dziecka. Zapewnia doskonałą wentylację, wysoką odporność na zużycie i umożliwia swobodną zmianę pozycji bobasa podczas snu. To dobre rozwiązanie, jeśli Twoja pociecha boryka się z dysfunkcjami układu ruchu.

Nowy czy używany materac dla dziecka? Jaki wybrać?

Jako rodzic z pewnością zdajesz sobie z tego, że powszechnym problemem u dzieci są postępujące wady postawy. Choć czynników powodujących ten stan rzeczy jest wiele, to ważną rolę odgrywa materac, na którym dziecko spędza stosunkowo dużo czasu. Aby zapobiec takim wadom, musisz pamiętać przede wszystkim o tym, by Twoja pociecha nie spała na materacu, który był wcześniej użytkowany przez kogoś innego. Nawet jeśli wizualnie prezentuje się on bez zastrzeżeń, może być odkształcony – każdy materac z biegiem czasu zużywa się i nie nadaje się do użytkowania przez inną osobę. Właśnie dlatego zawsze należy kupować nowy model.

Jaki materac dla dziecka to strzał w dziesiątkę? Zwróć szczególną uwagę na modele z pianką wysokoelastyczną lub wkładem lateksowym – okazuje się, że mają najlepszy wpływ na dziecięcy kręgosłup i mogą nawet zapobiegać rozwojowi wad postawy.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak dopasować odpowiedni materac. Wszystkie wyżej wymienione modele znajdziesz w naszym sklepie – zapraszamy!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

DARMOWA DOSTAWA FOTELIKÓW

536-184-467

sklep@eurowozki.pl

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium