Producenci
Promocje
iCandy CORE wózek wielofunkcyjny | Light Moss
iCandy CORE wózek wielofunkcyjny | Light Moss

5 399,00 zł

Cena regularna: 7 999,00 zł

Najniższa cena: 7 999,00 zł
szt.
iCandy CORE wózek wielofunkcyjny | Dark Grey
iCandy CORE wózek wielofunkcyjny | Dark Grey

5 399,00 zł

Cena regularna: 7 999,00 zł

Najniższa cena: 7 999,00 zł
szt.
ZESTAW Baza ATON BASE 2-FIX + Fotelik CYBEX ATON 5 | Navy Blue
ZESTAW Baza ATON BASE 2-FIX + Fotelik CYBEX ATON 5 | Navy Blue

950,00 zł

Cena regularna: 1 318,00 zł

Najniższa cena: 1 318,00 zł
szt.
ZESTAW Baza ATON BASE 2-FIX + Fotelik CYBEX ATON 5 | Soho Grey
ZESTAW Baza ATON BASE 2-FIX + Fotelik CYBEX ATON 5 | Soho Grey

950,00 zł

Cena regularna: 1 318,00 zł

Najniższa cena: 1 318,00 zł
szt.

Jak zapiąć dziecko pasami samochodowymi w foteliku? Podpowiadamy

Jak zapiąć dziecko pasami samochodowymi w foteliku? Podpowiadamy

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że podróż w samochodzie z maluchem to nie lada wyzwanie. Aby Twój szkrab mógł być w pełni bezpieczny w trasie, koniecznie musisz zatroszczyć się o to, aby zarówno fotelik, jak i brzdąc, był właściwie przymocowany. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w razie ewentualnej kolizji Twoja latorośl będzie odpowiednio chroniona. Zastanawiasz się nad tym, jak poprawnie zapiąć dziecko w foteliku pasami samochodowymi? Czytaj dalej, a wszystko Ci wyjaśnimy.

Fotelik samochodowy – kto musi go mieć?

Fotelik samochodowy to akcesorium, w które musisz się wyposażyć, jeżeli chcesz przewozić swoje dziecko. Według obowiązującego w Polsce prawa maluch musi podróżować w nim od swoich pierwszych dni, aż do czasu, gdy osiągnie 150 cm wzrostu. Bardzo istotny jest też fakt, że za ewentualny brak takiego sprzętu nie odpowiada prawny opiekun brzdąca, a właściciel pojazdu. Choć zgodnie z prawem, w razie konieczności, dzieci cięższe niż 15 kg mogą być przewożone na specjalnej podkładce, to jednak w razie wypadku mogą być w dużym niebezpieczeństwie. Sam oceń, czy ważniejszy jest dla Ciebie Twój własny komfort i oszczędność, czy zdrowie i życie Twojego dziecka. Właśnie dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości sprzęt, który będzie chronił malca, wykorzystując do tego najnowsze technologie.

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Obecnie na rynku znajdziesz szereg fotelików samochodowych różnych marek. To zdecydowanie utrudni Ci zadanie, jakim jest wybór jednego modelu odpowiedniego dla Twojego malucha. Na co powinieneś zwrócić uwagę przy takim zakupie?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pierwszym z aspektów, nad którymi musisz się zastanowić, jest bezpieczeństwo dziecka. Przeglądając różne modele, wybierz te, które wyposażone są w innowacyjne rozwiązania technologiczne mające na celu ochronę maleństwa. Obecnie zabezpieczenie przed uderzeniami bocznymi czy świetlna lub dźwiękowa sygnalizacja poprawnego przypięcia fotelika to standardy w lepszych modelach. Produkt, na jaki się zdecydujesz, powinien posiadać też wszelkie atesty, abyś miał pewność, że Twoje dziecko będzie w nim właściwie chronione.

Dopasuj fotelik do swojego dziecka

Kolejnym bardzo ważnym krokiem przy wyborze fotelika samochodowego jest to, abyś dobrał właściwy model dla swojego dziecka. Jak to zrobić? To bardzo proste. Po pierwsze dokładnie zmierz i zważ malucha. To właśnie waga i wymiary dziecka są kluczowymi elementami, jeżeli chodzi o zakup fotelika. Przebieraj między produktami, które zagwarantują Ci spory margines, ze względu na możliwość regulacji. Dzięki temu nie będziesz musiał co kilka miesięcy zmieniać fotelika, tylko wybrany sprzęt będzie rósł razem z Twoim dzieckiem. Ponadto postaw na artykuł wykonany z wysokiej jakości materiałów, aby zapewnić brzdącowi komfort podczas podróży. Troszcząc się o wygodę dziecka, zapewniasz sobie spokojną, niezmąconą krzykami jazdę.

Dopasuj sprzęt do swojego auta

Ostatnią rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, wybierając fotelik, jest to, aby był kompatybilny z Twoim samochodem. Warto powiedzieć wprost – nie wszystkie foteliki będą odpowiednie do każdego auta. Właśnie dlatego musisz dokładnie poznać dane techniczne czy wymiary rozważanego akcesorium, by porównać je z warunkami Twojego pojazdu. Źle zamontowany fotelik może przyczynić się do dyskomfortu dziecka, a nawet do tragedii na drodze, dlatego powinieneś upewnić się co do tego, czy wypatrzony przez Ciebie produkt będzie dla Ciebie adekwatny. Co powinieneś zrobić w przypadku, gdy często zmieniasz samochody? Wtedy rozejrzyj się za fotelikiem, który jest jak najbardziej uniwersalny.

Jak zapiąć dziecko w foteliku pasami samochodowymi?

Wydawałoby się, że prawidłowe przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych to bułka z masłem. Jednak, jeżeli obserwuje się poczynania niektórych rodziców na drogach, można w to zwątpić. Musisz pamiętać o jednym – w razie wypadku samo posadzenie dziecka w foteliku i tak doprowadzi do tragedii! To akcesorium nie ochroni malca w sposób magiczny. Brzdąc musi być w nim solidnie przypięty, aby wbudowane zabezpieczenia mogły zadziałać.

Co warto wiedzieć o pasach dla dzieci?

Malutkie dzieci nie bez powodu przypinane są pięciopunktowymi pasami do fotelików, które ustawione są tyłem do kierunku jazdy. Takie rozwiązania chronią szczególnie kark szkraba, ponieważ w razie wypadku jego główka gwałtownie poleciałaby do przodu, co mogłoby skutkować dużymi obrażeniami. Dopiero starsze dzieci, które jeżdżą przodem i na siedząco, przepasane są standardowymi, trzypunktowymi pasami.

W jaki sposób zapiąć dziecko pasami w foteliku?

Zanim włożysz dziecko do fotelika, upewnij się, że samo akcesorium jest solidnie zamontowane w pojeździe. Często do jego przytwierdzenia wykorzystywane są pasy samochodowe. Przeprowadzane są przez konkretne miejsca fotelika i zapewniają temu sprzętowi dużą stabilność. Z kolei szkraba powinieneś przypiąć uprzężą znajdującą się w foteliku.

  1. Rozepnij pasy znajdujące się w foteliku i rozłóż je szeroko, tak abyś mógł swobodnie włożyć dziecko.
  2. Włóż malucha do fotelika i upewnij się, że zagłówki czy pasy ustawione są we właściwych miejscach.
  3. Zepnij razem pasy, następnie włóż je w zamek, a po tym sprawdź napięcie pasa barkowego.
  4. Popraw napięcie pasów biodrowych.
  5. Upewnij się, czy pasy są właściwie napięte. W razie konieczności ściągnij je mocniej.

Jakie błędy są często popełniane przy zapinaniu dziecku pasów?

Niestety warto mówić głośno o tym, że rodzice nie zawsze poprawnie zakładają najmłodszym pasy bezpieczeństwa. Takie zaniedbanie czy niewiedza może być przyczyną wielkiej tragedii, dlatego warto, abyś dowiedział się, jakich błędów powinieneś unikać.

Zimowe ubrania

Bardzo ważne jest to, abyś jeżdżąc z dzieckiem, nigdy nie zapinał go w pasy w zimowej, grubej odzieży. Warstwy swetrów, kurtek czy kombinezonów mogą stworzyć złudne wrażenie, że Twój maluch jest solidnie przypięty. Jednak tak naprawdę, podczas ewentualnego wypadku, siła zderzenia może sprawić, że przez ten niedostrzegalny luz dziecko wysunie się z pasów i uderzy o fotel przed sobą lub o szybę. Nie wierzysz? Możesz zrobić prosty test. Zapnij maluszka porządnie w zimowych ubraniach. Następnie go wyjmij, zdejmij warstwy grubej odzieży i sprawdź, o ile za luźno były ustawione pasy.

Reguluj pasy

Często popełnianym błędem jest też to, że przez nieuwagę czy roztargnienie rodzic nie reguluje pasów przy każdym ich użyciu. Pomijanie tej czynności może spowodować powstanie luzu. Jeżeli chcesz uniknąć tragedii w podróży, zawsze upewniaj się, że pasy fotelika są właściwie napięte.

Zwróć uwagę na odzież

Niektóre modele kurtek czy szalików, ze względu na wykorzystany śliski materiał lub swoją budowę, mogą przyczyniać się do zsuwania się pasów z ramion. Jeżeli zaobserwujesz takie zjawisko, od razu zdejmij tego typu odzież. Pasy nie powinny się zsuwać, aby maluch mógł być właściwie chroniony.

Jak zapiąć dziecko w pasy samochodowe?

Im dziecko jest starsze i bardziej rozwinięte, tym bardziej zbliża się do momentu, w którym dobrym wyborem dla niego będzie model fotelika z najwyższej grupy wagowej. Takie produkty zapinane są zwykłym pasem samochodowym. Aby przesiąść się w taki sprzęt, maluch musi ważyć 15 kg, mierzyć 100 cm wzrostu, mieć co najmniej 3 lata i być na tyle dojrzały, aby podczas jazdy nie próbował ucieczek. Dlaczego szczególnie ważny jest ten ostatni aspekt? Pas samochodowy nie ma możliwości ustawienia napięcia tak, by przeciwdziałać licznym pomysłom brzdąca. Jeżeli maluch będzie przekładał pasy pod pachą, czy z nich uciekał, to może skończyć się to tragicznie. Zapięcie dziecka w taki pas jest bardzo proste. Akcesorium powinno być oparte o konkretne miejsca – wskazane przez producenta fotelika – a następnie zapięte.

Kiedy dziecko może podróżować w pasach, nie na foteliku?

Polskie prawo przewiduje kilka wyjątków, przy których dziecko nie musi siedzieć w foteliku, tylko przypięte pasami. Choć jest taka możliwość, to jednak – o ile dasz radę – unikaj takich sytuacji. W jakich momentach możesz zdecydować się na użycie zabezpieczenia przeznaczonego dla dorosłych?

– Jeżeli na tylnym siedzeniu umieszczona jest trójka dzieci, a niemożliwe jest zamontowanie trzech fotelików, to najstarsze, o ile przekroczyło 3 lata, może być przypięte pasem.

– W komunikacji publicznej, pojazdach uprzywilejowanych czy w taksówkach nie obowiązuje nakaz przewozu dziecka w foteliku.

– W przypadku, gdy dziecko waży ponad 36 kg lub przekroczyło 135 cm wzrostu, może być usadowione na tylnym siedzeniu, gdzie przypięte jest pasami, bez fotelika.

Wiedząc, jak poprawnie zapiąć dziecko w foteliku pasami samochodowymi, możesz uniknąć tragedii na drodze. Jako odpowiedzialny rodzic zawsze troszcz się o to, aby Twoja pociecha była odpowiednio przypięta, ponieważ może to ocalić jej życie w razie wypadku. Jeżeli szukasz solidnych i komfortowych fotelików samochodowych, które wyposażone są w szereg rozwiązań technologicznych mających na celu ochronę dziecka, koniecznie zapoznaj się z naszym asortymentem. Jako profesjonaliści stawiamy na sprawdzone marki, które dbają o to, aby ich produkty miały wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty bezpieczeństwa.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

DARMOWA DOSTAWA FOTELIKÓW

536-184-467

sklep@eurowozki.pl

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium