Producenci
Bestsellery
Thule Chariot Sport 1  żółty
Thule Chariot Sport 1 żółty

4 699,00 zł

Cena regularna: 6 299,00 zł

Najniższa cena: 4 499,00 zł
szt.
Adamex Adapter Zico
Adamex Adapter Zico

79,00 zł

szt.
JOIE EVERY STAGE R129 Fotelik samochodowy  | 0-36 kg  | Cobblestone
JOIE EVERY STAGE R129 Fotelik samochodowy | 0-36 kg | Cobblestone

899,00 zł

Cena regularna: 949,00 zł

Najniższa cena: 949,00 zł
szt.
Promocje
Thule Chariot Sport 1  żółty
Thule Chariot Sport 1 żółty

4 699,00 zł

Cena regularna: 6 299,00 zł

Najniższa cena: 4 499,00 zł
szt.
Zestaw promocyjny Joolz Aer + wózek spacerowy + pałąk + uchwyt na kubek | Sandy Taupe
Zestaw promocyjny Joolz Aer + wózek spacerowy + pałąk + uchwyt na kubek | Sandy Taupe

1 949,00 zł

Cena regularna: 2 587,00 zł

Najniższa cena: 2 099,00 zł
szt.
Zestaw promocyjny Joolz Aer + wózek spacerowy + pałąk + uchwyt na kubek | Forest Green
Zestaw promocyjny Joolz Aer + wózek spacerowy + pałąk + uchwyt na kubek | Forest Green

1 949,00 zł

Cena regularna: 2 587,00 zł

Najniższa cena: 2 587,00 zł
szt.
Zestaw promocyjny Joolz Aer + wózek spacerowy + pałąk + uchwyt na kubek | Sage Green
Zestaw promocyjny Joolz Aer + wózek spacerowy + pałąk + uchwyt na kubek | Sage Green

1 949,00 zł

Cena regularna: 2 587,00 zł

Najniższa cena: 2 587,00 zł
szt.

Czy spanie dziecka w wózku jest zdrowe? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Czy spanie dziecka w wózku jest zdrowe? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Czy wiesz, że noworodek śpi od 16 do 20 godzin na dobę? U niemowląt czas snu, w zależności od wieku, to mniej więcej 11 - 12 godzin. Mówi się, że zmęczone dzieci potrafią zasnąć wszędzie. Często zdarza się, że maluchy zasypiają podczas spaceru, w wózku. Bywa on niekiedy jedynym miejscem, w którym udaje się uśpić malca. Jednak czy spanie dziecka w wózku jest zdrowe? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat!

Sen dziecka – co powinieneś o nim wiedzieć?

Podczas snu organizm dziecka regeneruje się, a także w nieprawdopodobny sposób rozwija. To szczególnie ważne u noworodka – jego mózg wykonuje ogromną pracę! Niezwykle istotna, zarówno dla rodziców, jak i dzieci, jest jakość snu. Niewyspane maluchy są marudne, niezadowolone i bardzo płaczliwe, przez co opiekunowie także mogą być rozdrażnieni. Budowanie zdrowych nawyków od pierwszych dni życia jest ważne nie tylko dla udanej organizacji codzienności, ale także dla zdrowia dziecka. Wypoczęte maluchy są szczęśliwsze, odporniejsze na infekcje, a także zdecydowanie lepiej działają u nich funkcje poznawcze. Dzieci, u których jakość snu jest gorsza lub śpią zbyt mało, mogą mieć problemy z koncentracją, a na późniejszym etapie także z pamięcią. Warto więc przyjrzeć się temu aspektowi i zadbać o odpowiednią higienę snu malucha.

Spanie dziecka w wózku – o co chodzi?

Dzieci są różne. Zdarzają się takie, które odłożone do łóżeczka potrafią przespać całą noc i nie mają większych trudności z zasypianiem. Są jednak także wymagające maluchy, które potrzebują znacznie więcej bliskości i dodatkowej stymulacji, by móc spokojnie spać. Jedną z metod, która ułatwia rodzicom usypianie dzieci, jest bujanie i kołysanie. Maluch jest wtedy spokojniejszy, ponieważ doświadcza podobnych wrażeń, jak podczas obecności w brzuchu mamy – wówczas kołysany był przez cały czas. Zmęczenie czy brak fizycznych możliwości skłaniają często rodziców do zastępowania swoich ramion wózkiem. Wystarczy przecież pobujać dziecko, bez większego wysiłku poruszając miarowo rączką, a zadowolony maluch zasypia. Czy to na pewno dobra droga? Nie do końca. Może to generować mnóstwo problemów, szczególnie na późniejszych etapach – niemowlę dość szybko przyzwyczaja się do określonych zachowań i sytuacji. Możesz więc mieć później trudność w odłożeniu dziecka do łóżeczka, a nawet nie móc utulić malucha do snu w inny sposób, niż w wózku. Przyjdzie przecież moment, kiedy dziecko z niego wyrośnie. Inną kwestią jest zasypianie dziecka podczas spacerów na świeżym powietrzu. Jeśli maluch śpi w wózku tylko w takim momencie, nie musisz się martwić. Jest to całkowicie normalne i nie zmieni Waszych codziennych rytuałów zasypiania, o ile nie praktykujesz kołysania dziecka w gondoli.

Czy spanie dziecka w wózku jest zdrowe?

Jako rodzic noworodka czy niemowlęcia wiesz doskonale, jak zbawienne bywają momenty, w których maluch śpi. To dobra okazja do regeneracji własnego organizmu i nabrania siły do dalszego działania. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że próbujesz znaleźć sposób, który pomoże Ci uśpić dziecko skutecznie. Bujanie i kołysanie w wózku z pewnością jest taką metodą. Warto jednak zastanowić się, czy spanie dziecka w wózku jest zdrowe? Właśnie tutaj pojawia się uzasadniona wątpliwość. Gondole przeznaczone dla noworodków i małych niemowląt mają niewielką przestrzeń. Nie pozwala ona na spokojny, komfortowy sen. Ruchy dziecka są dość mocno ograniczone i może ono łatwiej przycisnąć się do ścianek. Niemowlęta nie mają odruchu, który sprawiłby, że odwrócą się od przeszkody, żeby swobodnie oddychać! “Przytulenie się” do bocznej ścianki wózka, która zazwyczaj wykonana jest z materiału, który nie przepuszcza powietrza, może skończyć się dramatycznie. Istnieje ryzyko, że dojdzie wtedy nawet do uduszenia się dziecka. Problemy związane ze snem w wózku dotyczą także dzieci, które potrafią się swobodnie przewracać na boki. Spanie w wózku jest wówczas szalenie niebezpieczne nie tylko ze względu na możliwość uduszenia. Maluch może nawet z niego wypaść! Co więcej, materace w gondolach nie są przystosowane do długiego snu dziecka. Dość szybko się odkształcają i nie do końca dopasowują się do anatomii malucha.

Bezpieczny sen, czyli jaki?

Warto zadbać o dobre nawyki od samego początku. Wprowadzenie rutyny i rytuałów zasypiania poprawi jakość snu dziecka, a także znacząco wpłynie na komfort życia rodziców! Udanym posunięciem jest przyzwyczajenie dziecka do samodzielnego spania w odpowiednio przygotowanym do tego łóżeczku. Na pierwszym etapie życia dziecka powinno ono być puste, pozbawione maskotek, zabawek i pościeli. Materac powinien być dopasowany do ciała i rozmiarów łóżeczka. Niemowlę powinno spać płasko na plecach – to jedyna skuteczna metoda zapobiegająca tak strasznej konsekwencji, jaką jest śmierć łóżeczkowa.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak niezdrowy jest sen dziecka w wózku. Jego konsekwencje mogą być dramatyczne. Nie jest to dobre rozwiązanie dla rodziców – przebudzone niemowlę, które śpi w wózku, nadal będzie wymagało bujania, czego skutkiem dla Ciebie będą nieprzespane noce.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

DARMOWA DOSTAWA FOTELIKÓW

536-184-467

sklep@eurowozki.pl

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium