Producenci
Promocje
Wózek wielofunkcyjny 2w1 Roan Ivi | Toffee + CYBEX ATON 5 - Soho Grey + Base 2-fix
Wózek wielofunkcyjny 2w1 Roan Ivi | Toffee + CYBEX ATON 5 - Soho Grey + Base 2-fix

3 399,00 zł

Cena regularna: 3 929,00 zł

Najniższa cena: 3 929,00 zł
szt.
Wózek biegowy  Thule Urban Glide 2 || BLACK on BLACK
Wózek biegowy Thule Urban Glide 2 || BLACK on BLACK

2 999,00 zł

Cena regularna: 3 699,00 zł

Najniższa cena: 700,00 zł
szt.
Thule Chariot Sport 1 czerń nocy
Thule Chariot Sport 1 czerń nocy

4 799,00 zł

Cena regularna: 6 299,00 zł

Najniższa cena: 6 299,00 zł
szt.
Thule Chariot Sport 1  żółty
Thule Chariot Sport 1 żółty

4 499,00 zł

Cena regularna: 6 299,00 zł

Najniższa cena: 6 299,00 zł
szt.
Nowości

Czy fotelik z Isofix można zabezpieczyć pasami? Sprawdź, kiedy to konieczne!

Czy fotelik z Isofix można zabezpieczyć pasami? Sprawdź, kiedy to konieczne!

Dopasowanie odpowiedniego fotelika samochodowego dla dziecka i jego właściwy montaż to kwestie, które często spędzają rodzicom sen z powiek. Chodzi przecież o bezpieczeństwo małego człowieka! Nowoczesne rozwiązania pomagają jednak w wybraniu odpowiedniego sposobu montażu fotelika – tak, aby było to sprawne i bezpieczne. Zazwyczaj wykorzystywany jest system Isofix lub pasy bezpieczeństwa. Czy można jednak fotelik z Isofix zamontować pasami? W jakich przypadkach to skuteczne? Sprawdź, zanim zamocujesz fotelik!

Isofix – co to właściwie jest?

Wybierając fotelik samochodowy dla swojej pociechy, z pewnością spotkasz się z tym, że można go zamontować za pomocą systemu Isofix. Czym on jest? Skrót oznacza International Organisation for Standardisation Fixture (ISO Fixture). To nic innego jak ustandaryzowany system montażu fotelika w samochodzie. Jego założenie jest bardzo proste – ma on ułatwić rodzicom odpowiednią implementację fotelika. Dostępny jest jako obowiązkowe wyposażenie pojazdów wyprodukowanych po 2006 roku. Najprościej ujmując, w skład systemu wchodzą dwa metalowe, dolne złącza, znajdujące się pomiędzy oparciem a siedziskiem kanapy. Wówczas zaczepy z fotelika zwyczajnie wsuwa się w szczelinę siedziska, aż zahaczą o te dwa uchwyty, czyli Isofix. Producenci umożliwili także rotację fotelika za pomocą dopełnień systemu – pasa Top Theter lub nogi stabilizującej. Można zatem stwierdzić, że fotelik zamontowany za pomocą Isofix jest przytwierdzony bezpośrednio do samochodu, a nie tylko siedzenia!

Montaż fotelika – z Isofix czy pasami bezpieczeństwa?

W sklepach spotkasz foteliki, które możesz zamontować za pomocą systemu Isofix lub pasami bezpieczeństwa. Oba te rozwiązania mogą być skuteczne i bezpieczne. Warto podkreślić, że nie wszystkie samochody będą wyposażone w system Isofix, szczególnie starsze modele. Wówczas wożenie dziecka w odpowiednio dobranym foteliku, który jest zabezpieczony pasami, także jest prawidłowe. Kluczowe jednak jest odpowiednie przeprowadzenie pasów samochodowych. Każdy fotelik, którego montaż pozwala na takie rozwiązanie, ma w swojej instrukcji obsługi dokładne wytyczne, które pokażą Ci, jak należy to zrobić. Warto również zauważyć, że miejsca, przez które należy przeprowadzić pasy, są odpowiednio oznaczone na modelu fotelika. Prawidłowa implementacja zatem nie powinna sprawić Ci trudności, jednak musi być ona wykonana prawidłowo!

Jeśli zaś chodzi o sposób zamontowania fotelika do samochodu, który wyposażony jest w system Isofix, to będzie on w istocie bardzo prosty. Nie wymaga on zastosowania samochodowych pasów bezpieczeństwa, ponieważ Isofix zapewnia stabilizację, a foteliki dostępne na rynku wyposażone są w system pasów 5-punktowych, które zabezpieczą dziecko. Ogromną zaletą tego systemu jest fakt, że dzięki niemu niezwykle trudno jest popełnić błąd przy montażu fotelika!

Czy fotelik z Isofix można zamontować pasami?

Dzieci muszą podróżować w foteliku samochodowym do osiągnięcia 150 cm wysokości. Istnieje kilka grup tych produktów, które przeznaczone są do różnej wagi maluchów. Wiesz już zapewne, że istnieją dwa typy fotelików – montowane przy pomocy systemu Isofix i samochodowymi pasami bezpieczeństwa. Czy fotelik z Isofix można zamontować pasami? W niektórych przypadkach jest to nawet konieczne! Pierwsze foteliki dla niemowląt, które montowane są Isofixem, można dodatkowo zabezpieczyć pasami samochodowymi. Dzieci podróżujące fotelikami z grupy 9 - 25 kg lub 9 - 36 kg, wyposażone są w uprząż z pasami bezpieczeństwa. W momencie osiągnięcia określonej przez producenta wagi należy tę uprząż zdemontować. Wówczas, nawet jeśli fotelik montowany jest za pomocą Isofix, należy zastosować samochodowe pasy bezpieczeństwa. Foteliki z kategorii 15 - 36 kg w ogóle nie mają takiej uprzęży. W związku z tym zastosowanie pasów samochodowych jest absolutnie koniecznie, nawet jeśli Twój samochód wyposażony jest w system mocowania Isofix.

Bezpieczny montaż fotelika – o czym musisz pamiętać?

Pamiętaj, że wybranie właściwego fotelika samochodowego to jedno. Niezwykle ważny jest także jego prawidłowy montaż. Zawsze kieruj się zaleceniami producenta, który zawarł wskazówki w instrukcji obsługi. Najbezpieczniejszym miejscem dla dziecka w aucie jest tylna kanapa. W miarę możliwości unikaj montażu fotelika na przednim siedzeniu. Dziecko powinno być zapięte w foteliku w taki sposób, by pasy idealnie przylegały do ciała, a nie do ubrania. To szczególnie ważne w chłodniejsze pory roku – należy bowiem pamiętać o tym, by przed posadzeniem malucha w foteliku ściągnąć mu kurtkę. Przed każdym wyjazdem sprawdź dokładnie, czy wszystkie elementy w foteliku są poprawnie ustawione.

Mamy nadzieję, że wiesz już, w których przypadkach należy dodatkowo zabezpieczyć fotelik i dziecko samochodowymi pasami bezpieczeństwa. Pamiętaj, że jako rodzic odpowiadasz za bezpieczeństwo swojej pociechy w podróży! Jeśli szukasz bezpiecznego fotelika dla dziecka, zajrzyj do oferty naszego sklepu!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

DARMOWA DOSTAWA FOTELIKÓW

536-184-467

sklep@eurowozki.pl

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium